یادگار بهارستان

یادگار بهارستان گلچینی از عکسها و اسناد مشروطه

 

انقلاب مشروطیت یکی از تأثیر گذارترین دورانهای تاریخ اجتماعی-‌ سیاسی ایران است که برخی این خیزش انقلابی را پس از ظهور دین مبین اسلام در ایران و رسمیت یافتن مذهب تشیع در آن،  مهمترین واقعه به شمار آورده‌اند. انقلابی که برای نخستین بار ساختار منجمد استبدادی را در جامعة ایران به چالش گرفت و پایه های اقتدار سیاسی را بر مبنای مشارکت مردم و قوانین اجتماعی برخواسته از نهادهای مدنی قرار داد.

در تحلیل و تبیین این واقعة تاریخی، دیدگاههای مختلفی میان مورخان و پژوهشگران وجود دارد. عده ای آن را نهضتی آزادیخواهانه و جنبشی اصلاح طلبانه منطبق با آرمانهای ملّی و مذهبی می‌دانند،‌و جمعی دیگر این رخداد  ‌را شور و هیاهویی با القائات بیگانگان که فرجام خوشی هم نداشت می‌پندارند.

ارزیابی مجدد این رویداد مهم براساس بازخوانی درست اسناد تاریخی موجود و بازشناسی اسناد نو یافته، ما را در نتیجه‌گیری دقیقتر یاری نموده ، بر طرف کنندة اختلاف نظرها در بررسی فصول گوناگون این نهضت، همچون اندیشه‌های سیاسی و نقش علما و روشنفکران در این نهضت، میزان تأثیرونفوذ انجمن ها و تشکل‌های سیاسی در آن، تلقی ایرانیان از مشروطیت، ساختار سیاسی کشوردر آن دوران، تأثیرمطبوعات عصر مشروطیت، نقش توده‌های مردم ودخالتها وتحرکات بیگانگان در این جنبش‌خواهد شد.

بی‌شک بررسی و تأمل ژرف و تحقیق و پژوهش عمیق در ابعاد مختلف این نهضت مردمی به ویژه در مقطع کنونی- که یکصد سال از این حادثه تاریخی می‌گذرد و نشست‌ها و همایش‌های علمی متعدد درخصوص آن برگزار گردیده و می‌گردد- ضرورتی تام دارد، که بی‌استمداد از منابع اصیل و اسناد دسته اول برجای مانده از آن دوران حساس، صورت انجام نخواهد پذیرفت.

 خوشبختانه مجموعه اسناد بجا مانده از نهضت مشروطیت کم نیست اما پراکنده و تا حدودی نا شناخته است. اگر چه تاکنون میزان قابل ملاحظه‌ای از این منابع ارزنده که بیشتر در مخازن راکد مراکز اسنادی نگهداری می‌شد با پیروزی انقلاب اسلامی در دسترس پژوهندگان تاریخ قرار گرفته است، اما هنوز آثار ناشناخته و معرفی نشده کم نیست .

کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان آرشیو ملّی اسناد مربوط به مجلس، همگام با سایر مراکز اسنادی در این مسیر سبز گام نهاده، و طی سالهای گذشته به ویژه دهة اخیر سعی نموده است که با برنامه‌ریزی و یاری گرفتن از کارشناسان این حوزه و با استفاده از ابزار اطلاع‌رسانی روز آمد، نسبت به استخراج، سازماندهی و ارائه بخش قابل توجهی از اطلاعات موجود دراین مرکز اقدام نماید و هر روز پاسخگوی پژوهشگران این عرصه  باشد.

همچنین به مناسبت برگزاری همایش یکصدمین سالگرد نهضت مشروطیت که در تاریخ 14 و 15 مرداد سال جاری (1385) برگزار می‌گردد نیز این کتابخانه تعدادی از اسناد وعکسهای تاریخی برگزیدة خود را در نمایشگاهی اختصاصی و نیز همزمان در یکصد نمایشگاه داخلی و خارجی در معرض بازدید علاقمندان قرار می‌دهد، که مجموعه حاضر گلچینی از آن نمایشگاه است .

با این امید که اسناد حاضر در معرفی بهتر وقایع و چهره های این نهضت مردمی به نسل معاصر به ویژه پژوهشگران مؤثر بوده و شوق ایشان را در باز‌کاوی علل و عوامل و دستاوردهای این نهضت برانگیزد.


کتابخانه، موزه و مرکز اسناد‌
مجلس شورای اسلامی

/ 0 نظر / 7 بازدید